DVB-T2.cz - Nové digitální vysílání Informace o digitálním vysílaní DVB-T a DVB-T2

Přidáno: 3. 5. 2018 07:05:17 Počet shlédnutí: 5173

03 Květen 2018

Značky

V současné době lze v České republice přijímat televizní signál m.j. i prostřednictvím digitálního pozemního vysílání ve standardu DVB-T. Ač to není dlouho, co byly vypnuty analogové vysílače a zapnuly se ty digitální, už se rýsuje další změna, kterou bude nový standard označovaný jako DVB-T2.

  DVB-T2.cz - Nové digitální vysílání Informace o digitálním vysílaní DVB-T a DVB-T2

Informace o digitálním vysílaní DVB-T a DVB-T2

 

Základní informace

DVB-T2

V současné době lze v České republice přijímat televizní signál m.j. i prostřednictvím digitálního pozemního vysílání ve standardu DVB-T. Ač to není dlouho, co byly vypnuty analogové vysílače a zapnuly se ty digitální, už se rýsuje další změna, kterou bude nový standard označovaný jako DVB-T2. Každá změna něco stojí, ani přechod na DVB-T2 nebude tedy pro diváky zadarmo, protože pouze malé procento domácností je dnes vybaveno televizory s příslušným dekodérem. Naštěstí přechod na DVB-T2 není jedinou cestou, jak si zajistit kvalitní a spolehlivý příjem televizního vysílání.

Co je DVB-T2

DVB-T2 je nový standard digitálního pozemního televizního vysílání, který má v roce 2021 zcela nahradit současný standard DVB-T.

Přechod z DVB-T na DVB-T2

Stávající zařízení (televize nebo set-top boxy), které jsou schopny přijímat DVB-T nebudou schopné přijímat signál v DVB-T2. Tuto větu berte doslovně! Platí to vždy. I když máte novější zařízení, které podporuje kódování MPEG4, Full HD rozlišení a podobné technologie, pokud výslovně není v návodu uvedena podpora DVB-T2 a zároveň HEVC, tak zařízení nebude schopno přijímat toto vysílání.
V takovém případě je nutné pořídit set-top-box nebo vyměnit televizi. Dále také hrozí výměna nebo přenastavení antény.

TIP:

  • Pořiďte si novou televizi nebo set-top box s DVB-T2 a pozor na rizika – pozorně čtěte dále!
  • Nechte starosti s DVB-T2 jiným a přejděte na moderní a perspektivnější způsoby příjmu TV přes internet, satelit nebo kabelovou televizi.

Není DVB-T2 jako DVB-T2 + HEVC

Aby toho nebylo málo, tak Vaší televizi nestačí jen DVB-T2 tuner. Vaše televize musí umět kombinaci DVB-T2 + HEVC. Co to znamená? DVB-T2 říká, že signál bude šířen podle nového standardu a televize ho tím pádem bude umět zachytit. HEVC (nebo též H.265) je obrazový formát v kterém budou programy kódovány do digitální podoby. Je to něco podobného jako kódování MPEG2 a MPEG4, ve kterých se televizní signál šířený pozemním vysíláním kóduje nyní. Takže televize s DVB-T2 bez podpory HEVC Vám bude k ničemu, protože sice kanál naladíte, ale obraz neuvidíte.

Termín přechodu na DVB-T2

Aktuálně probíhá postupné spouštění nových přechodových sítí ve standardu DVB-T2 + HEVC. Postupné vypínání DVB-T by mělo začít již v roce 2018 a skončit do roku 2021. To je dlouhá doba, za kterou se může na televizním trhu změnit velice mnoho věcí. V ČR se dá očekávat podobný vývoj, kterým prošlo Slovensko, kde v pozemním vysílání „přes anténu“ je řada nejpopulárnějších televizních stanic k dispozici jen za poplatek.

Vypínání DVB-T

S přechodem na DVB-T2 souvisí i vypínání DVB-T. Plán přechodu DVB-T na DVB-T2 + HEVC zatím není přesně schválený a lze očekávat, že se bude v průběhu let značně měnit. Každopádně je jisté, že bude existovat přechodné období, kdy programy poběží v DVB-T i v DVB-T2 zároveň. Aktuálně se dá odhadovat, že kompletní vypnutí DVB-T nebude dříve jak v roce 2021.

 

Co přinese DVB-T2

Přechod na DVB-T2 souvisí s omezením rozsahu pásma, které bude v budoucnu použitelné pro pozemní televizní vysílání. Cílem tohoto přechodu není žádné zlepšení této služby pro diváka. Naopak, vysílání v DVB-T2 může být méně kvalitní než to současné a to hlavně v hustě zastavěných a horských oblastech.
Nicméně, kromě nutnosti pořídit si nové zařízení pro příjem a popř. upravit anténu, můžou tento přechod nepřímo urychlit následující změny:

  • V pozemním vysílaní se začne nabízet širší nabídka programů (vč. hlavních českých komerčních kanálů v HD rozlišení a prémiových zahraničních kanálů), avšak za poplatek
  • Sníží se nabídka bezplatných kanálů
  • Z počátku lze očekávat potíže s dokonalým pokrytím všech území a obyvatel
  • DVB-T2 zřejmě nadále neumožní moderní formy sledování TV (zpětné zhlédnutí, archiv pořadů, příjem TV v mobilních zařízení, HBBTV) což je už dnes standard moderních způsobů sledování TV (přes internet, satelit nebo kabel).

 

Na koho se můžete obrátit v případě problémů s DVB-T2 vysíláním?

Velkou nevýhodou DVB-T2 je, že v případě problému není jedno místo, na kterém Vám pomohou. Toto vysílání je šířené volně a pro jeho příjem nemáte smlouvu s žádným dodavatelem garantujícím kvalitu a zajišťující péči o klienty.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti
Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení